A magyarországi iskolák elleni bombafenyegetések az Iszlám Államtól is eredhetnek
A történelmi tapasztalatból kiindulva elhamarkodott döntés lenne nem követni le az ISIS szálat is.
Barhám Száleh iraki elnök nemrég megjelent interjúja az első hivatalos megerősítés arról, hogy akár külföldi dzsihadistákat is kivégezhetnek Irakban.
Az Iszlám Állam (IÁ) dzsihadista szervezet Irakban bíróság elé állított külföldi tagjaira halálos ítéletet szabhatnak ki – derül ki Barhám Száleh iraki elnöknek a The National című abu-dzabi újságnak adott interjújából. Ez az első hivatalos megerősítés arról, hogy akár külföldi dzsihadistákat is kivégezhetnek Irakban.
Az elnök hangsúlyozta az interjúban, hogy a halálos ítélet lehetősége azokat érinti, akiket az iraki törvények alapján bűnösnek találnak.
Vannak bizonyos terrorista cselekmények iraki területen vagy iraki állampolgárok ellen, amelyekben a szóban forgó külföldi dzsihadisták egy része részt vehetett – mondta, hozzátéve: „ezeknél az eseteknél pedig az iraki törvények fognak elsőbbséget élvezni".
Száleh a múlt héten Párizsban jelentette be, hogy Irakban állítják bíróság elé az Iszlám Állam 13 francia tagját, akiket az Egyesült Államok támogatásávaé bíró Szíriai Demokratikus Erők (SDF) kurd-arab ernyőszervezet adott át Iraknak. „Azzal vádolják őket, hogy irakiak és iraki létesítmények ellen követtek el bűncselekményeket. Az iraki törvények szerint ítéljük el őket, ezt a nemzetközi jog is elismeri" – hangsúlyozta. Cáfolta, hogy a dzsihadisták befogadásáról lenne szó.
Az SDF mindeddig az IÁ több mint 280 tagját adta át Iraknak, és egy megegyezés alapján várhatóan további több mint 200-at szolgáltatnak át. Iraki katonai források szerint a dzsihadisták között legalább 20 külföldi van. Az elnök azt is mondta a The Nationalnek adott interjúban, hogy országa nem kíván a Szíriából küldött összes dzsihadistával foglalkozni. Túl nagy kérés volna az, hogy a világ terhét Irak vegye a vállára – fogalmazott.
(MTI)